Sütlü Tatlıların Esmeri: Kazandibi Tarifi

Print Recipe
Sütlü Tatlıların Esmeri: Kazandibi Tarifi
İçinde haşlanmış ve çok çok ince dizilmiş tavuk eti katılan versiyonlarının da olduğu esmer sütlü tatlı kazandibini pratik bir şekilde hazırlamaya ve afiyetle yemeye var mısınız? Tavuk göğsüne kazandibi tarifinde yer vermedik çünkü, onun gerçek bir tavuk göğsü tatlısına daha çok yakıştığını düşünmekteyiz. Şimdi sizi şöyle mutfağa doğru alalım ve tatlıcılarda yemeye alıştığınız kazandibini evde nasıl tatlı tatlı, lezzetli lezzetli yapabileceğinizi anlatalım.
Servis Tatlılar
Mutfak Türk
Prep Time 15 Dakika
Cook Time 35 Dakika
Servings
Kişilik
Ingredients
Servis İçin
Servis Tatlılar
Mutfak Türk
Prep Time 15 Dakika
Cook Time 35 Dakika
Servings
Kişilik
Ingredients
Servis İçin
Instructions
  1. Süt, pirinç unu, mısır nişastası ve toz şekeri derin bir tencereye alın.
  2. Karışımı bir çırpma teli yardımıyla pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırın.
  3. Ocağa aldığınız kazandibi karışımını, kısık ateşte sürekli karıştırarak kıvam alana kadar pişirin.
  4. Son olarak tereyağı ekleyip tatlının sıcaklığıyla erimesini sağlayın. Ocaktan aldığınız tatlıyı ılık hale gelmesi ve pürüzsüz olduğunuzdan emin olmanız için blenderdan geçirin.
  5. Yakma işlemi için tepsiyi ocağa alın. Bir kepçe muhallebi, pudra şekeri ve tarçını tepsinin üzerinde karıştırdıktan sonra her tarafına eşit miktarda yayın.
  6. Tepsiyi ocak üzerinde çevire çevire karışımı yakın. Yakma işlemi bittiğinde kalan muhallebiyi de tepsiye dökün. Üzerini bir spatula yardımıyla düzeltin.
  7. Buzdolabına kaldırıp kıvam alması için soğuttuğunuz tatlıyı, ince uzun dilimlere ayırın. Uç kısmını ıslattığınız spatula yardımıyla kıvırarak rulo şeklinde sarın.
  8. Servis tabağına aldığınız tatlıları, arzuya göre toz tarçın ilavesiyle sevdiklerinizle paylaşın.
Recipe Notes

Püf Noktası
Servis tepsisine aldığınız az miktarda kazandibi, pudra şekeri ve tarçın karışımını tepsiye yayıp ateş üzerinde çevire çevire ve kısık ateşte yakmalısınız.

Pişirme Önerisi
Kullandığınız tereyağı kazandibi karışımına parlaklık ve az da olsa bir kıvam katacak ancak arzuya göre kullanmayabilirsiniz.Pirinç unu ve mısır nişastası yerine aynı oranda un kullanmayı tercih edebilir, toz şeker miktarını azaltıp arttırabilir ya da toz vanilya veya özütü ekleyebilirsiniz.

Servis Önerisi
Rulo yapabileceğiniz tatlıyı, yanık tarafı üstte kalacak şekilde kare dilimler halinde de servis edebilirsiniz.Arzuya göre servis tabaklarına birer top sade dondurma ekleyebilirsiniz.

Share this Recipe